İçeriğe geç

TOLC Sınavı Nedir

TOLC Sınavı Nedir

TOLC (Test On Line Cisia),  lisans veya yüksek lisans eğitimini İtalya Üniversiteleri’nde almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken online bir sınavdır. Sınav, CISIA isimli Üniversiteler Arası Ortak Kuruluş tarafından hazırlanmakta olup belirli tarihlerde gerçekleştirilmektedir. Bu yazımızda TOLC sınavı nedir sorusunu cevaplayacağız.

TOLC, şu anda İngilizce içerikli olarak 3 farklı sınav türünde yapılmaktadır. Öğrenciler İtalya’da öğrenim görmek istedikleri bölüme göre ilgili TOLC sınavına girmelidirler. Sınav sonuçları sınavın hemen bitiminde açıklanmakta olup sınav sonuçları ile birlikte üniversitelere başvurular yapılabilmektedir. TOLC sınav sonucundan 50’nin üzerinde puan alan öğrenciler, İtalyan Devlet Üniversitesi’ne başvurmaya hak kazanırlar. Her üniversite başvuranlar arasında sıralama yaparak öğrencileri kabul etmektedir.

CISIA kuruluşu, sadece TOLC sınavını yapmakta olup; üniversite bölümlerine başvurular her üniversitenin kendi sayfasından yapılmaktadır. Bu sebeple sınavdan sonuçlarının alınmasının ardından üniversite başvurularını takip etmek çok önemlidir.

Tüm TOLC sınavlarında sorular eşit (1) puandır, ancak yanlış cevaplar (0.25) olarak cezalandırılmaktadır.

TOLC sınavı nedir sorusunu cevapladıktan sonra hangi bölüm için hangi TOLC sınavına girmeliyiz sorusunu cevaplıyoruz.

TOLC-I

Makine Mühendisliği, Elektrik- Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Veri Bilimi (Data Science ) ve Yapay Zeka Geliştirme bölümlerinde okumak isteyen öğrencilerin TOLC- I sınavına girmesi gerekmektedir.

Sınav;  20 Matematik, 10 Mantık, 10 Fen Bilimleri, 10 Sözel Anlama olmak üzere toplam 50 soruluk 4 bölümden oluşmaktadır. Her bölümü çözmek için verilen süre farklı olup birbirleriyle birleştirilememektedir. Bu arada, Matematik için 50 dakika , Mantık için 20 dakika, Fen Bilimleri için 20 dakika, Sözel Anlama için 20 dakika süre verilmektedir.  Ancak bir bölüm bittikten sonra, diğer bölüme geçilebilmektedir.

TOLC-E:

Veterinerlik, Ekonomi, İşletme, Ekonomi, Hukuk Fakültelerine başvurmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. Bu sınav; 13 Mantık, 13 Matematik, 10 Sözel Okuma ve Anlama Olmak üzere toplam 36 sorudan oluşmaktadır.

TOLC- F:

Eczacılık, Kimya bölümlerine başvurmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. 15 biyoloji, 15 Kimya, 7 Matematik, 7 Fizik, 6 Logic olmak üzere toplam 50 sorudan oluşmaktadır.

TOLC Sınav Tarihleri ve Giriş Ücreti

TOLC sınavı ücreti 30 eurodur. Sınava, CISIA web sitesi üzerinden kayıt olunması gerekmektedir.

TOLC sınavı 50’den fazla üniversitenin başvurusunda kullanılmasından dolayı yaz dönemi boyunca bir çok tarihte online olarak gerçekleştirilmektedir. Kontenjanlar kısıtlı olması sebebiyle en az 1 ay önceden CISIA web sitesi üzerinden kayıt ve rezervasyon yapılması tavsiye edilir. Güncel sınav tarihleri de yine aynı web sitesi üzerinden takip edilebilir.

En yakın sınav tarihleri aşağıdaki gibidir.

5 Temmuz 2022

Temmuz 2022

Temmuz 2022

Temmuz 2022

12 Temmuz 2022

13 Temmuz 2022

14 Temmuz 2022

TOLC sınavı nedir yazımız ile ilgili sınav hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca yurtdışı sınavları ile ilgili en güncel haberler ile ilgili bilgi almak için sitemizi düzenli olarak ziyaret edebilirsiniz.

TOLC sınavı için özel ders veya ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

 

Call Now Button
×

Merhabalar Özel Ders için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

×