İçeriğe geç

SAT Subject Tests ve SAT Essay İle İlgili Yeni Düzenlemeler

SAT Subject Tests

SAT Subject Tests İle İlgili Yeni Düzenlemeler

SAT sınavlarını düzenleyen College Board tarafından, sınav sisteminde yapılan değişiklikle ilgili yeni bir duyuru yayınlandı. Bu duyuruda; genel olarak üniversitelerin öğrenci kabul şartlarındaki yeni değerlendirmeler göz önüne alınarak sınav sisteminde değişikliğe gidildiği açıklandı. SAT Subject Tests ve SAT Essay kısımlarının sınavdan kaldırıldığı belirtildi.

Amerika’da SAT Subject Tests bundan sonra düzenlenmeyecek. 2021 Mayıs ve Haziran ayındaki sınavlar için Amerika’daki öğrenciler tarafından yapılmış başvurular iptal edilecek. Ödeme yapan öğrenciler, ödedikleri ücretleri geri alacaklar.

Uluslararası öğrenciler için ise 2021 Mayıs ve Haziran aylarında SAT Subject Tests son olarak düzenlenecek. Şu anda ABD dışında yapılacak bir Subject Test için kayıtlı olan veya kaydolmayı planlayan öğrenciler, Haziran 2021’de son defa sınava girebilirler. Fakat şu anda kaydolup , Subject Tests e girmek istemeyen öğrenciler sınavlarını iptal edebilirler. Ayrıca para iadesi almak için yetkililerle iletişime geçebilirler.

SAT Subject Tests in kaldırılma sebebini de College Board şu şekilde açıklıyor. ‘ Öğrenciler üzerindeki taleplerin azaltılmasını amaçladık. AP’nin genişletilmiş erişimi ve yaygın kullanılabilirliği bulunmaktadır.  Subject Testlerin artık öğrencilerin bildiklerini göstermeleri için gerekli olmadığını değerlendirdik. ‘

Üniversiteler, SAT Subject Tests yerine nasıl bir değerlendirme yapacak ?

Üniversiteler, SAT Subject Tests yerine genel olarak belirledikleri öğrenci alım şartlarına göre değerlendirmeler yapacaklar. Böylece kabul şartlarına kendileri karar verecekler. Eğitim görmeyi planladığınız üniversitelerle görüşerek bu konuda ayrıntılı bilgi almanız sizin lehinize olacaktır. Aynı zamanda Subject Test puanlarının sizin için kullanılabilir olup olmayacağına karar verebilirsiniz. Öğrenciler, başvuru şartlarıyla ilgili en doğru bilgiler için üniversitelerin internet sitelerini kontrol etmeliler.

Başvurularınızı güçlendirmek amacıyla alternatif yollar için başvurmayı planladığınız üniversiteleri detaylı araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Birçok üniversite, bir öğrencinin belirli bir konu alanındaki yetenek ve ilgisinin göstergeleri olarak AP kurs katılımını ve Sınav puanını zaten kullanmaktadır. Ve üniversiteler ayrıca SAT puanları, lise transkripti, ders seçimi ve diğer önemli konularda öğrenci performansı hakkında bilgileri değerlendiriyorlar.

SAT Subject Tests zaten aldım. Üniversiteler yine de bu puanları kabul edecek mi?

Öğrencilerin,  Subject Test puanlarını dikkate alıp almayacaklarına ve nasıl değerlendireceklerine Üniversiteler karar verecek. Öğrenciler, başvuru politikalarıyla ilgili en güncel bilgiler için üniversitelerin web sitelerini kontrol etmelidir.

SAT Essay İle İlgili Yeni Düzenlemeler

College Board, SAT sınavındaki Essay bölümünü Haziran 2021 sınavından sonra kaldıracağını açıkladı. Kayıtlı olan veya kaydolmayı planlayan öğrenciler, Haziran 2021 sınavında son defa Essay e girebilecekler. Ancak SAT sınavının isteğe bağlı Essay bölümüne girmekten vazgeçen ve başvurusunu iptal etmeyi isteyen öğrenciler, kayıtların son tarihine kadar herhangi bir değişiklik ücreti ödemeden kayıt yaptıkları kişisel  hesaplarından bunu yapabilirler.

Bundan sonraki süreçle ilgili eğitim görmeyi planladığınız üniversitelere, SAT Essay ile ilgili kesinlikle danışın, böylece isteğe bağlı SAT Essay in sizin için kullanılıp kullanılmayacağına emin olabilirsiniz. Öğrenciler,  hala Haziran 2021 sınavı ile isteğe bağlı olarak SAT Essay alabilirler.

SAT Reading ve Writing ve Language bölümleri, SAT’ın en önemli ve değerli bölümleri arasında olmaya devam edecek. Writing bölümü de üniversite hazırlığı için gerekli olmaya devam ediyor. Böylece, Writing bölümü ile öğrencilerin kompozisyon yazma ustalıkları, yazma ve düzenleme becerileri ölçmeye devam edilecek.

College Board, SAT Essay i neden kaldırdıklarını şu şekilde açıklıyor. ‘ Öğrenciler ve üniversitelerin değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sürece adapte olduk. Bu değişiklik, üniversiteye giden yolda zaten yaptıkları işin bir parçası olarak bir makale yazabileceklerini göstermek için başka fırsatlara sahip olan öğrenciler için süreci basitleştirecek.’

College Board tarafından SAT Subject Tests ve SAT Essay hakkındaki yeni kararları sizler için derledik. SAT dersleri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız iletisim@econakademi.com a mail atabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinde yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

 

Call Now Button
×

Merhabalar Özel Ders için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

×