İçeriğe geç

SAT Sınav Tarihleri

SAT Sınav Tarihleri

College Board tarafından düzenlenen SAT, uluslararası bir sınavdır. Genelde Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler girmektedir. Ayrıca Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve ülkemizde üniversiteler de bu sınavla öğrenci almaktadır. Örnek olarak; Türkiye’de üniversite öğrenimi görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin de SAT sınavına girmeleri gerekmektedir. SAT Sınav tarihleri her yıl eğitim-öğretim dönemi öncesinde açıklanmaktadır. Bu sınav, Critical Reading, Math ve Essay bölümü olmak üzere 3 bölümden oluşmaktaydı. Ancak College Board Haziran 2021’de Essay kısmını sınavdan çıkarıd. Ayrıca önceki yıllarda yapılan Subject Testlerde bu tarihten sonrasında yapılmayacak. Dileyen adaylar AP (Advanced Placement) sınavlarına girebilecek.

Öğrenciler SAT sınavına istediği kadar girebilmekle birlikte genellikle bu sınava 11 ve 12.sınıfta girmektedir. Sınav sonucunda alınan puan 2 yıl geçerlidir. Birden fazla sınava girmeniz halinde, istediğiniz daha doğrusu en yüksek aldığınız puanı başvuracağınız üniversitede kullanabilirsiniz.

Sınavın kendisine özel bir sınav yapısı vardır. İngilizceniz çok iyi seviyede olsa bile soru tarzları ve sınav stratejisine hakim hocalardan destek almanız ve SAT yönelik kaynaklardan sınava hazırlanmanız sizi başarıya ulaştıracaktır. Sınava girmeyi planladığınız tarihten 1 yıl önce planlı, sistemli ve disiplinli bir şekilde sınava hazırlanmaya başlamanızı tavsiye etmekteyiz.

SAT,  Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 7 kez, Türkiye’de ise yılda 6 kez yapılmaktadır. Peki, SAT sınav tarihleri ne zaman diye sorarsanız, şu anda en yakın sınav tarihleri şu şekildedir:

28 Ağustos 2021

2021-2022 eğitim dönemi için öngörülen sınav takvimi ise şu şekildedir.

28 Ağustos 2021

2 Ekim 2021

4 Aralık 2021

12 Mart 2022

7 Mayıs 2022

4 Haziran 2022

Sınav başvuruları, ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden online olarak yapılır. Genelde sınavdan 1 ay önce başvuru yapacağınız tarih sona ermektedir. Sınav tarihlerini ve başvuru tarihlerini dikkatlice takip etmenizi önermekteyiz. SAT sınavına istediğiniz kadar girebilirsiniz, herhangi bir sınırlama yoktur. 

SAT Özel Ders almak istiyorsanız 0542 294 91 62 numaralı telefonu arayarak, sitemiz üzerinden form doldurarak veya iletisim@econakademi.com adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz.

Call Now Button
×

Merhabalar Özel Ders için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

×