İçeriğe geç

AP Sınavı Nedir

AP Sınavı Nedir

Bu yazımızda AP Sınavı Nedir sorusunu açıklayacağız. Advanced Placement programı ve sınavı Dünya’da 60’tan fazla ülkede geçerliliği olan bir eğitim programıdır. Başta Amerika olmak üzere Kanada, İngiltere, Hollanda, Almanya ve İtalya’da üniversiteler tarafından tanınan bir sınavdır. AP hem bir müfredat olup ayrıca da bir sınavdır. Aynı Türkiye’de MEB’in nasıl bir müfredatı varsa AP’nin de kendine has bir müfredatı vardır.Ülkemizde Robert Koleji, Hisar okullarında ve bazı TED okullarında AP müfredatı bulunmaktadır.

AP sınavında başarılı olan öğrenciler hem üniversite hem burs başvuru süreçlerinde bir adım önde olmaktadır. Bununla birlikte üniversiteye başladıklarında AP sınavında başarılı oldukları derslerden muaf olmaktadırlar. Muafiyet için gerekli skor, okuldan okula ve dersten derse göre değişmektedir. Bazı üniversitelerde AP skorunuz 3 iken bazı üniversitelerde ise 5 iken sağlanabilmektedir. Eğer fazla dersten muafiyet sağlarsanız hem not ortalamanız yükselmekte hem de Çift ana dal (double major) veya yandal dal (minor) yapabilme imkânınız bulunmaktadır.

AP Sınavı Nedir ve İçeriğinde Neler Vardır?

AP Sınavı Nedir haricinde kim tarafından yapılmaktadır sorusu da çok fazla sayıda sorulmaktadır. Bu sınavlar Collegeboard tarafından her yıl Mayıs ayı içerisinde yapılmaktadır.  Bu sınavlar dersten derse göre değişmekle birlikte genel olarak 2 alandan oluşmaktadır. Bu alanlardan ilki çoktan seçmeli (multiple choice) diğeri ise yazılı (free response) kısmıdır. Öğrencilerin her iki alandaki becerileri de ölçülmekte olup sınavların çoğunda eşit öneme sahiptir. Ancak bazı derslerde ağırlıklar değişmektedir. Örneği Calculus AB/BC sınavlarında aldığınız puanın %50 sini multiple choice kısmından diğer %50’sini ise Free Response kısmından alırken, AP Microeconomics veya AP Macroeconomics sınavında Multiple choice kısmı sınavın %66’lık kısmını Free Response ise %33’lük kısmını oluşturmaktadır.

Üniversitelerin birinci sınıf düzeyinde olan AP sınavları genel olarak zor sınavlardır. Bu yüzden birçok derste başarı oranları oldukça düşüktür. Bu yüzden öğrenciler AP derslerinden özel ders alma ihtiyacı hissetmektedir. Bizim de tavsiyemiz bu derslerden AP konusunda uzman kişilerden özel ders almanızdır. AP derslerinden özel ders almak istiyorsanız iletisim@econakademi.com a mail atabilir, 0542 294 91 62 nolu telefonu arayabilir ya da sitemiz üzerinde yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Call Now Button
×

Merhabalar Özel Ders için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

×